reklama

NA PRAHU POSTPRACOVNEJ ÉRY

Výroba a spotreba materiálnych a duchovných hodnôt aj služieb je veľká časť nášho života. Čoskoro môžeme byť svedkami zmeny. Za niekoľko desaťročí bude práca zbytočná, aj nebude kde ju vykonávať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

 "Ak niekto nechce pracovať, nech ani neje!" - napísal apoštol Pavol (2Tes 3,10). Ľudia si dávno uvedomili, že môžu prežiť len vtedy, ak produkujú. Kresťanská morálka toto pravidlo konsolidovala. Účasť na produkcii sa dlhodobo stala podmienkou existencie pre väčšinu ľudstva. Spotreba je ponechaná na druhom mieste.

 To ma aj teoretické zdôvodnenie: všetky živé bytosti konzumujú, ale len ľudia produkujú. Práca obrátila opicu na človeka, tvrdil Friedrich Engels. Mnohí sú presvedčení, že to výroba nás odlišuje od zvierat. Ale to nie je úplne pravda. Dokonca aj teraz existuje primitívna periféria, ktorej obyvatelia žijú v kamennom veku. Neprodukujú takmer nič, živia sa z prírody. A napriek tomu sú to ľudia, Homo sapiens. V civilizovanom prostredí sa dokážu prispôsobiť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 V dávnych časoch ľudia konzumovali to, čo vyrábali. Ale s rozvojom trhových a komoditno-peňažných vzťahov sa stratila priama súvislosť medzi jedným a druhým. Ľudia sa museli podieľať na produkcii toho, čo osobne nepotrebovali. Boli motivovaný platbou za prácu, a nie jej výsledkami. Možno preto vznikol postoj k práci ako k nepríjemnej povinnosti.

 Absolútna priorita výroby bola otrasená v polovici 19. storočia. Tkáči z britského mesta Rochdale, nespokojní s vysokými cenami v továrni, si zozbierali trochu peňazí, najali vozík a kone a vycestovali do najbližšej dediny. Tam si kúpili potraviny priamo od farmárov. V meste by to stálo mnohokrát drahšie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Takže vzniklo prvé spotrebiteľské družstvo. Účinok bol taký veľký, že do konca storočia tieto združenia už mali milióny členov. Príklad tkáčov z Rochdale dal začiatok zvláštnemu smeru v pracovnom hnutí - kooperatívnemu socializmu. Jeho priaznivci chceli zlepšiť postavenie pracovníkov optimalizáciou spotreby bez zmeny výrobných vzťahov.

 Po zvýšení blahobytu a rozvoja trhu sa účinnosť spotrebiteľských družstiev postupne znižovala. Teraz niekde stále existujú, ale stratili svoj predchádzajúci význam. Hrali však historickú úlohu pri uznávaní dôležitosti spotreby.

 Druhý pokus vrátiť spotrebu do popredia súvisí s revolúciami začiatku XX. storočia. Proletári, ktorí porazili buržoáziu, sa rozhodli, že sú tiež oslobodení od nevyhnutnosti pracovať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Ruský spisovateľ Andrej Platónov ironicky opísal udalosti, ktoré sa potom stali. Obyvatelia malého mesta pod vplyvom revolučnej propagandy si uvedomili, že dosiahnu dostatok, keď zabijú všetku buržoáziu. Vykonali túto úlohu, išli domov a začali čakať na príchod hojnosti. Ale namiesto toho prišiel hlad, pretože prestali pracovať. Tak potom sa rozhodli, že nezabili všetku buržoáziu a išli hľadať nové obete ...

 Je to úplne realistické. Podlá Jánosa Kádára, na začiatku roka 1919 povedal jeden z lídrov maďarských pracovníkov Dezső Bokányi na zhromaždení: "Teraz budete odpočívať osem hodín, mať osem hodín zábavy a spať osem hodín. Po búrke potlesku sa niekto spýtal: "Kedy budeme pracovať?" Bokányi odpovedal: už ste pracovali dosť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Ľudia si v tom čase úprimne mysleli, že svojou tvrdou prácou vytvorili také obrovské bohatstvo, že to bude stačiť na dlho. Ale mýlili sa. Čoskoro sa účasť na výrobe stala nielen nevyhnutnou, ale aj nutnou. V ZSSR v rokoch 1918 až 1921 existovala všeobecná pracovná povinnosť, a od roku 1961 do roku 1991 bol v platnosti zákon proti tzv. parazitom. Podobné opatrenia boli prijaté v rôznych časoch aj v Maďarsku, Nemecku a Nórsku. Priemyselná výroba sa rozvinula extenzívnym smerom a vyžadovala obrovské pracovné armády.

 V druhej polovici XX. storočia sa pod vplyvom úspechu vedy a techniky začala meniť aj výroba. V roku 1973 Daniel Bell uviedol, že rozvinuté krajiny dosiahli postindustriálnu spoločnosť, kde hlavnú úlohu zohrávajú nové moderné technológie. V roku 1976 Erich Fromm nazval súčasnú spoločnosť "spotrebiteľskou" (Consumer Society).

 Treba mať na pamäti, že táto definícia je odsudzujúca. Kritici spotrebiteľskej spoločnosti sa zvyčajne starajú nie o rovnováhu výroby a konzumácie, ale o bilancie materiálnych a duchovných potrieb. Veria, že životné ciele a hodnoty ľudí v takejto spoločnosti sú zamerané iba na zvýšenie konzumácii.

 Zmeny v pomere výroby a spotreby sa nevyskytli ihneď, ale pomaly išlo zníženie pracovného času, pohyb pracovných zdrojov do sféry služieb, rast sociálnych záväzkov štátu voči nepracujúcim občanom. Účasť na výrobe je však stále dôležitou podmienkou existencie ľudí. Ale zmeny vo vedomí prekonali inštitucionálny a hospodársky pokrok.

 Nedávno sa profesor matematiky na jednej britskej univerzite obrátil na svojich študentov. Požiadal ich, aby sa sústredili na štúdium a trávili menej času nad pitím a zábavou. Študentský odbor okamžite vyhlásil, že takýto tlak je nebezpečný pre psychiku mladých ľudí. A rektor univerzity dodal: profesor vytvára falošný dojem, že v živote nie je nič dôležitejšie ako práca.

 Skutočne, pre mnohých ľudí už prestala byť účasť na výrobe najdôležitejšou súčasťou života. Oni si oveľa viac uvedomujú voľný čas, ktorý môžu venovať rodinám alebo svojim hobby. Neprítomnosť trvalého zamestnania nie je vnímaná ako katastrofa.

 Sociálny štát posilňuje tento trend a finančne podporuje nezamestnaných. V bohatých krajinách si objem takejto podpory umožňuje zachovať nízku, ale dôstojnú úroveň blahobytu.

 Ale je to len začiatok. Vo svete sa široko diskutuje tzv. Univerzálny základný príjem (Universal Basic Income, UBI) - podiel národného bohatstva, ktorý by mal každý občan, bez ohľadu na vek a spoločenské postavenie, dostavať celý svoj život. Zdrojom finančných prostriedkov budú dane a prírodná renta, navyše nebude štát potrebovať peniaze na dôchodky a dávky.

 Nie je to len teória. V mnohých krajinách sa už uskutočňujú experimenty, v ktorých UBI platí v určitých regiónoch alebo špecifickým skupinám obyvateľstva. Medzi nimi sú nielen najbohatšie krajiny, ale aj Namíbia, Keňa a Uganda. Ide o sumy, ktoré zabezpečujú ľuďom normálnu životnú úroveň.

 Vzhľadom na to, že idea UBI je v EÚ veľmi populárna (v celoeurópskom prieskume ju podporovalo 64% respondentov), má šancu na implementáciu. Vtedy povinnosť podieľať sa na výrobe zmizne. Storočiami staré spojenie medzi prácou a spotrebou bude prerušené. Rozvíjajúca sa spoločnosť a jej ekonomika boli nazývané „postpracovnou“ (postwork).

 Čo sa stane s výrobou? Aj to nezostane nezmenené. Zavedenie robotiky, vývoj v oblasti umelej inteligencie zníži účasť ľudí. V budúcnosti zostanú v priemysle iba programátori a technici – údržbári robotov. Počet pracovných miest bude značne znížený.

 Samozrejme, sféra služieb a duchovnej produkcie zostane. Ale sotva sa tam ocitnú všetci, kto je nadbytočný v priemysle a poľnohospodárstve. Po niekoľkých desaťročiach, možno zistíme, že pracovať je nielen zbytočné, ale aj nebude kde.

 Spotreba sa blíži k dosiahnutiu úplného a konečného víťazstva nad výrobou. Bude to prinášať väčšiu slobodu a príležitosti na rozvoj, alebo spôsobí anomiu, nárast agresie a zaopatrenia? Budeme radi, ak sa zbavíme závislosti od práce? Alebo naopak, pocítime, že sme stratili niečo dôležité? Odpovede na tieto otázky budú dané len budúcnosťou. Jedna vec je jasná: sme na pokraji nového života, málo podobného bežnému.

Vasily Lipitskiy

Vasily Lipitskiy

Bloger 
  • Počet článkov:  50
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Vasily Lipitskiy, Profesor, DrSc. Učil sa na Historickej fakulte Moskovskej štátnej Lomonosovovej univerzite. Bol medzi organizátormi ruského demokratického hnutia, spolupracovníkom Michaila Gorbačova a poslancom ruského parlamentu. V Bratislave spolu s partnermi založil Paneurópsku vysokú školu, bol predsedom jej správnej rady. V súčasnosti je prezidentom Bratislavského akademického družstva. Odborník na filozofiu, sociológiu a politickú vedu Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

19 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu