reklama

Prezidentské voľby v Rusku. Prehľad analýz.

V Rusku sa oficiálne otvorila prezidentská kampaň. Nominovanie hlavných kandidátov už prebehlo. Herci sa dostali na pódium, predstavenie začína.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Po dosť dlhej pauze vyhlásil prezident Vladimír Putin svoju účasť vo voľbách. Na tom sa hlavná intriga skončila. Vzhľadom na úroveň popularity Putina, ako aj na stupeň jeho administratívneho vplyvu, nikto nepochybuje o tom, že zvíťazí v prvom kole. Moc v Rusku sa nezmení.

 Keďže výsledok volieb je jasný ešte predtým, ako sa začnú, politológovia sa sústreďujú na detaily a hľadajú skrytý význam v rozdieloch s predchádzajúcimi volebnými kapaniami. Jedným z nich je, že sa tentoraz Putin rozhodol nominovať svoju kandidatúru sám, a nie z jeho strany "Jednotné Rusko", a nie z tzv. "Národného frontu", vytvoreného pred predchádzajúcimi voľbami. Niektorí experti to považujú za uznanie zlyhania straníckych projektov, nielenže neschopných posilniť postavenie prezidenta, ale tiež neustále potrebujúcich jeho podporu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Ďalšia novinka: Putinova samonominančná ceremónia sa uskutočnila v pavilóne, kde sa súbežne konala výstava pod dohľadom osobného spovedníka prezidenta biskupa Tikhona (Ševkunova), dnes považovaného za jednu z najvplyvnejších postáv v ruskej cirkvi.

 Miesto nominácie pravdepodobne hovorí o ďalšom zblížení sekulárnych a duchovných autorít a tiež, že Putin uprednostňuje snahu o podporu a legitimitu mimo bežného politického systému. Niektorí analytici sa domnievajú, že Rusko sa takto postupne pohybuje k monarchickému modelu, kde moc hlavy štátu pochádza od Boha, nie od ľudí.

 Na pozadí predvídateľných výsledkov, sa pozornosť médií a analytikov sústredila nie na jediného favorita, ale na outsiderov, medzi ktorými sú všetci ostatní kandidáti.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Najviac prekvapili komunisti. Ich stály vodca, Gennadij Zjuganov, sa predtým zúčastnil vo všetkých prezidentských kampaniach, a vždy mal takmer garantované druhé miesto. Existuje podozrenie, že kedysi (1996) dokonca porazil Borisa Jelcina, ale to bolo "upravené" pri počte hlasov. Vtedy bola anekdota: predseda volebnej komisie informuje Jelcina o výsledkoch volieb: "Zjuganov má 60%. Ale Vy máte viac!".

 V tomto okamihu, sa Zjuganov odmietol zúčastniť kvôli zdraviu. Ale hlavná senzácia bola v tom, kto jeho nahradil. Pavel Grudinin je nové meno v politike. Úspešný podnikateľ, riaditeľ a akcionár farmy, a čo je najzaujímavejšie, nie je členom komunistickej strany. Stihol byť členom „Jednotného Ruska“, od ktorej nedostal podporu na miestnych voľbách a preto odišiel so škandálom. V niekoľkých zverejnených prejavoch kritizuje súčasnú moc. Zjuganov potreboval všetok svoj vplyv, aby presvedčil svojich druhov podporiť takúto kandidatúru.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Motívy tejto voľby nie sú úplne jasné. Niektorí odborníci považujú to za silný krok, ktorý umožňuje komunistom zmeniť ich imidž a ísť do budúcnosti. Iní poukazujú na to, že málo známy kandidát riskuje, že nedostane veľa hlasov, čo vytvorí pocit neúspechu a zhorší pozíciu strany. Ďalší experti tu vidia „ruku Kremľa“, ktorá tak úvodí do hry možného budúceho nástupcu Zjuganova. Len priebeh udalostí nám umožní lepšie pochopiť význam neštandardného rozhodnutia komunistov.

 Ako nečakaný je možné hodnotiť aj návrat Grigorija Yavlinského, ktorý v posledných rokoch takmer zmizol z politického horizontu. Známy v 90. rokoch ekonóm, líder strany „Jablko“, ktorú založil, niektorú dobu vyjadroval záujmy demokraticky zmýšľajúcich intelektuálov a dosiahol dobré výsledky vo voľbách, najmä vo veľkých mestách. Ale po dlhej prestávke sa mu bude ťažké opakovať predchádzajúce úspechy. Za tento čas jeho strana stratila popularitu a bývalí priaznivci už majú iné sympatie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Ďalší kandidát, schopný ovplyvniť rozdelenie hlasov - Vladimír Žirinovsky. Jeho účasť nie je prekvapením, je pravidelnou personou všetkých volebných kampaní. Dobrý rečník, ktorý ľahko prechádza do škandálov, a ľahko ustupuje zo svojich pozícií, má svojich početných podporovateľov. Populizmus a šovinizmus vždy nájdu pochopenie v určitej časti voličov, ktorú analytici označujú za lumpeny.

 Zároveň Žirinovsky nevytvára hrozby pre existujúci status quo. Naopak, jeho rétorika umožňuje nasmerovať protestné nálady do bezpečného priestoru a dokonca ich nasadiť na podporu úradov. Napriek tomu, že v posledných rokoch sa voliči zo Žirinovského značne unavili, a on sám už je trochu stmavený, politológovia naznačujú, že bude opäť schopný obsadiť tradičné pre neho tretie-štvrté miesto.

 Úplne nové farby priniesla do predvolebnej kampani účasť Xénii Sobčak - škandalózne známej televíznej moderátorky. Je dcérou slávneho politika, primátora mesta Petrohrad Anatólia Sobčaka, v obklopení ktorého Putin začal svoju politickú kariéru. Paradoxne, Sobčak teraz chce obsadiť rol vodcu opozičnej koalície, ktorá sa však nezložila.

 Je možne vidieť, že médiá jej venujú viac pozornosti než jej konkurentom. Nie je prekvapujúce, že viacerí analytici považujú Sobčak za projekt Kremľa, určený na čerpanie hlasov od nebezpečnejšieho opozičného kandidáta.

 Ide o Alexeje Navaľnom. Získal slávu ako bloger, odhaľujúci korupciu, a to aj vo vyšších stupňoch moci. Niektorí pozorovatelia sa však domnievajú, že jeho vyšetrovania boli inšpirované prikremeľskými vplyvnými skupinami, aby mohli ohroziť svojich konkurentov.

 Okrem toho (alebo z tohto dôvodu) je figurantom trestného prípadu podvodu a bol odsúdený na podmienečný trest. Potom Európsky súd pre ľudské práva požiadal o preskúmanie jeho kauzy. Pri druhom procese bol znovu odsúdený na ten istý trest, ktorý uplynie budúci rok.

 Navaľny napriek tomu vytvoril volebné ústredia v celej krajine a vyhlásil sa za kandidáta na prezidenta. Zákon však neumožňuje odsúdeným zločincom vykonávať volenú funkciu. Navaľny a jeho priaznivci tvrdia, že toto ustanovenie sa vzťahuje len na tých, ktorí sú vo väzbe, a preto podmienený termín nebráni jeho nominácii. Volebná komisia sa s takýmto výkladom nesúhlasila a Navaľneho nezaregistrovala.

 Teraz vyzval svojich priaznivcov, aby ignorovali voľby. Podľa prognóz však táto skutočnosť významne neovplyvní počet občanov, zúčastnených na hlasovaní. Okrem toho Kremeľ okamžite požiadal o preverenie zákonnosti takéhoto odvolania. Už je obvinený, že zhromažďoval peniaze na voľby aj keď vopred vedel, že sa ich nezúčastní (to znamená zase podvádzal).

 Analytici naznačujú, že cieľom Navaľneho nie je samotná účasť, ale škandál, ktorý môže posilniť jeho povesť oposicionisty a obete prenasledovania.

 Teraz sa začala diskusia medzi EÚ a Kremľom o tom, či neprítomnosť Navaľneho v zozname kandidátov ovplyvňuje legitimitu volieb. EÚ vidí odmietnutie jeho zaregistrovať ako porušenie demokratických noriem. Kremeľ namieta, že neúčasť na kampani jedného z mnohých kandidátov nespochybňuje jej výsledky.

 Úplný zoznam prezidentských kandidátov až do fázy registrácie pozostával zo viac ako 40 ľudí. Medzi nimi je mnoho exotických postáv, vrátane pornohviezdy a blogera afrického pôvodu. Podľa sociológov však všetci spolu, s výnimkou tých, ktoré sú uvedené vyššie, dokážu získať len pár percent hlasov.

 Ako je ľahké vidieť, medzi analýzami predvolebnej situácie existuje veľa konšpiračných teórií vysvetľujúcich akékoľvek pohyby na politickej scéne ako výsledky aktivít moci. Je ťažké uveriť, že to všetko je pravda. Informovaní pozorovatelia poznamenávajú, že prezidentská administratíva už nemôže kontrolovať politický proces v rozsahu, ktorý existoval pred niekoľkými rokmi. Naopak, vyjadrujú nárast nekontrolovateľnosti a chaosu hospodárskeho a spoločenského života.

 Otázka subjektu vplyvu je tiež otvorená. V žarte hovoria, že každá z kremeľských veží vedie vlastnú politiku a dokonca aj konfliktuje s ostatnými. V tomto vtipe existuje určitá pravda: rôzne skupiny elít majú rôzne záujmy a nemôžu sa vždy dohodnúť na spoločných akciách.

 Preto dopredu mysliaci vedci sa snažia nenechať sa uniesť na detaily volebnej kampane, ale koncentrujú úsilie na pochopenie možného programu nevyhnutného budúceho prezidentského obdobia Vladimíra Putina.

Vasily Lipitskiy

Vasily Lipitskiy

Bloger 
  • Počet článkov:  50
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Vasily Lipitskiy, Profesor, DrSc. Učil sa na Historickej fakulte Moskovskej štátnej Lomonosovovej univerzite. Bol medzi organizátormi ruského demokratického hnutia, spolupracovníkom Michaila Gorbačova a poslancom ruského parlamentu. V Bratislave spolu s partnermi založil Paneurópsku vysokú školu, bol predsedom jej správnej rady. V súčasnosti je prezidentom Bratislavského akademického družstva. Odborník na filozofiu, sociológiu a politickú vedu Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu